Apostolat Marijinih sestara u mjestu Affamey

Prije 25 godina Marijine sestre su na poziv tadašnjeg biskupa Porto – Nova mons. Vincent Mensah po prvi puta stupile na Afričko tlo. Tada je počela jedna lijepa priča koja je u počecima bila sve samo ne lijepa. Početne poteškoće nisu bile nimalo lagane međutim uz velika odricanja sestre su započele svoj rad u mjestu Affamey koje se nalazi u ugroženom području Benina. Mjesto okružuje voda, močvarno tlo tako da razno razne teške bolesti lokalnom stanovništvu a ni sestrama nisu strane. Započele su svoj apostolat pružajući pomoć bolesnicima jer se prva bolnica nalazila stotinama kilometara dalje i cjelokupnom stanovništvu bila je nedostupna.

Danas 25 godina kasnije svakodnevno u njihovu ambulantu i dalje dolazi između 50-100 ljudi tražeći onu osnovnu zdravstvenu njegu ili savjet sestara.

˝Kao što je Marija hitila svojoj rođakinji Elizabeti u posjetu tako neka i Marijine sestre hite potrebnima u njihove domove˝ Ovu rečenicu je s.L.Brandis osnivačica Marijinih sestara ostavila u nasljeđe svojim sestrama a sestre u Beninu su je ozbiljno shvatile i izvršavale neovisno o tome koliko teški i često opasni putovi po Afričkim bespućima bili. Ljudi su naviknuli da će sestre doći, bilo u sušnom periodu godine bilo u kišnom kada seljani putem pomažu gurajući automobil sa sestrama i lijekovima koji često zapadne u rupe, kanale, provalije ili se prevrne. Kako lokalno stanovništvo kaže i ptice na grani znaju da će sestre redovito doći i u ta zabačena sela koja su svi zaboravili.

S vremenom sestre su počele primati prve djevojčice pod svoj krov. Trenutno se u njihovom sirotištu nalazi 40 djevojčica bez odgovarajuće roditeljske skrbi te sestre s njima dijele sve što imaju. Brinu se za njihov odgoj, školovanje, zdravlje, pružaju im budućnost koju ne bi imale u često vrlo surovoj okolini. Zajednica Affamey već 25 godina živi punim plućima, formacija novakinja preseljena je u Malanhoui no i ovako je zbog potreba djece i bolesnika postala premalena, kuća prokišnjava, djevojčice spavaju po dvije na jednom krevetiću, ponekad nema dovoljno lijekova i mjesta za sve bolesnike no usprkos svemu ona živi, a živjet će i dalje. Sestre su započele izgradnju novog većeg dječjeg sirotišta kako bi se djevojčice mogle preseliti u novi suhi i sigurni dom a njihove sobe bi preuredile i prilagodile za bolesnike. Novi dječji dom i prilagodba postojeće kuće za bolesnike ovisi o dobroti ljudskih srdaca. Vjerujemo u Božju providnost i nadamo se da će izgradnja uskoro završiti na radost cijelog Affameya i okolice.